Zostałaś zaproszona na spotkanie networkingowe?  Zastanawiasz się, jak grzecznie odmówić, bo nie znosisz tego całego „emelemu”. Na pewno trzeba będzie coś kupić… Stop! Networking i network (a konkretnie network marketing) to zupełnie różne rzeczy. Brzmią podobnie, dlatego można się pomylić.

Co to jest networking?

Networking to nawiązywanie kontaktów i budowanie relacji.

Brzmi, jakby dotyczyło spotkania u cioci na imieninach? To prawda. Nawiązywanie kontaktów to ważna umiejętność nie tylko w biznesie, ale i w życiu prywatnym. Tak, networking pozwala nazwiększenie liczby klientów, ale NIE podczas pierwszego spotkania. Nie próbuj za wszelką cenę sprzedawać i promować swoich produktów i usług. Co można na pewno powiedzieć o networkingu?

„Networking to nie jarmark”.

Jak przebiega spotkanie networkingowe?

Schemat większości spotkań networkingowych jest podobny.

  •  Czas na przedstawienie się na forum. Dostajesz na to 1-5 minut. To naprawdę mało czasu.  Przygotuj wcześniej krótką wypowiedź o tym, czym się zajmujesz.
  • Prelekcja. Na niektóre spotkania zapraszani są goście specjalni, na innych możesz wysłuchać wystąpienia osoby prowadzącej. Są też grupy, które dają możliwość dłuższej wypowiedzi każdemu z uczestników po wcześniejszym uzgodnieniu. To wartość dodana każdego spotkania.
  •  Rozmowy bezpośrednie. Cały czas pamiętaj: networking to nie sprzedaż. Daj się poznać, rozmawiaj o swoim biznesie, mów, dlaczego to robisz, jaka jest Twoja pasja.Zabierz ze sobą wizytówki.

Gdzie odbywają się spotkania networkingowe?

Spotkanie networkingowe odbywa się w ustalonym wcześniej miejscu. Może to być kawiarnia, restauracja czy inna przestrzeń dostosowana do ilości uczestniczek. Spotkanie networkingowe dla kobiet w Sopocie organizowane przez Akademię Przedsiębiorczych Kobiet odbyło się w restauracji, przy wspólnym stole z pysznym śniadaniem.

Od czasu pandemii część spotkań przeniosła się do Internetu. Spotkanie networkingowe online to
spotkanie osób z różnych miast, a nawet z różnych krajów.

Networking online to też networking.

Jak często trzeba uczestniczyć w spotkaniach networkingowych?

Jedno spotkanie nie wystarcza. Budowanie relacji to długotrwały proces. Co więcej, osoby, które poznajesz, wcale nie muszą zostać Twoimi klientami. Jednak to te osoby mogą polecić Twoje produkty czy usługi Twojemu klientowi idealnemu.Na spotkania networkingowe przychodź regularnie.

Czy na spotkaniu networkingowym muszę coś kupić?

Koszt spotkania to często cena herbaty czy śniadania. Tak jest w małych, kilkuosobowych grupach, które nie muszą wynajmować sali i wystarczy im spotkanie w kawiarni. Przy większych grupach dochodzi kwota za wynajem sali, honoraria dla zaproszonych gości i inne koszty organizacyjne.

Na spotkaniu networkingowym nie musisz niczego kupować.

W następnym artykule dowiesz się:

  • Jak robić dobry networking.
  •  Jak budować sieć kontaktów.
  •  Dlaczego networking jest taki ważny.

    Co jeszcze chciałabyś wiedzieć o networkingu?