Kobiety… Mamy… żony? Czy nie jest tak, że bierzemy nadmierną odpowiedzialność za wszystko co nas otacza 🤷‍♀️ ? Za zachowanie naszych dzieci? Nieudaną imprezę? Minę męża czy zły humor szefa? Chcemy zadowolić wszystkich🤦‍♀️.

Dr Rosenberg nazywa to FAZĄ ZNIEWOLENIA EMOCJONALNEGO. Na czym polega ten stan? Jest to branie odpowiedzialności za cudze emocje i uczucia. Wydaje się nam, że nieustannie musimy wszystkich uszczęśliwiać. Może nawet pojawić się uczucie, że otoczenie jest dla nas ciężarem.

Np. „Boję się wejść w jakikolwiek związek. Ilekroć widzę, że osoba, z którą jestem, cierpi albo czegoś potrzebuje, po prostu mnie to przytłacza. Czuję się wtedy jak w więzieniu i zaczynam się dusić, więc staram się jak najszybciej wyrwać z tej relacji”

Często też to widzimy u kobiet, które biorą na siebie emocje swoich dzieci. Dziecko krzyczy 40 min, uspakaja się, a mama jest wykończona przez resztę dnia. To nie Twoje emocje, nie musisz tak się czuć. Powiedz „Oddaję te emocje, nie są moje”… to działa. Zajmij się szybko czymś innym i zobaczysz, że poczujesz się lepiej.

Kiedy nie radzimy sobie z tym stanem i czujemy się zmęczone, wypalone i sfrustrowane, co robimy? Natychmiast obwiniamy innych ludzi mówiąc „Znowu ten szef się na mnie wyżywa. Moje dziecko jest takie niewychowane, wykończy mnie kiedyś”….

Zdradzę Wam pewną mądrość 👩‍🎓. Która bardzo pomaga nam, zrzucić ciężar z barek i zacząć oddychać.

Możemy być odpowiedzialne, tylko za to, co z nas wychodzi👆:

➡️ Nasze zachowanie
➡️ Nasze słowa
➡️ Nasze myśli
➡️ Nasze emocje

I to moim zdaniem jest obszar, nad którym warto pracować.

Nie mamy odpowiedzialność, za to co się dzieje poza nami👇… za:

➡️ rzeczy i sprawy które się dzieją poza nami
➡️ zachowanie dzieci, męża, szefa
➡️ za czyjś nastrój i humor
➡️ niepowodzenia innych

Owszem mamy wpływ i staramy się wychować jak najlepiej nasze dzieci, ale nie możemy być odpowiedzialne za ich zachowanie.

Często jednak unikamy odpowiedzialności, tam gdzie ona jest, mówiąc np.

➡️To nie moja wina, że się tak zachowałam …
➡️ No już mam taki charakter no co zrobić…

Odpowiadajmy za swoje czyny, a nie bierzemy, zachowań innych, na siebie …

Więcej się dowiesz na kursie ZBUDUJ SILNE POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI… Zapraszam Cię do sklepu gdzie dowiesz się więcej o tym wyzwaniu.