Kobiety… Mamy… żony? Czy nie jest tak, że bierzemy nadmierną odpowiedzialność za wszystko co nas otacza ?‍Za zachowanie naszych dzieci? Nieudaną imprezę? Minę męża czy zły humor szefa? Chcemy zadowolić wszystkich?‍

Dr Rosenberg nazywa to FAZĄ ZNIEWOLENIA EMOCJONALNEGO. Na czym polega ten stan? Jest to branie odpowiedzialności za cudze emocje i uczucia. Wydaje się nam, że nieustannie musimy wszystkich uszczęśliwiać. Może nawet pojawić się uczucie, że otoczenie jest dla nas ciężarem.

Np. „Boję się wejść w jakikolwiek związek. Ilekroć widzę, że osoba, z którą jestem, cierpi albo czegoś potrzebuje, po prostu mnie to przytłacza. Czuję się wtedy jak w więzieniu i zaczynam się dusić, więc staram się jak najszybciej wyrwać z tej relacji”

Często też to widzimy u kobiet, które biorą na siebie emocje swoich dzieci. Dziecko krzyczy 40 min, uspakaja się, a mama jest wykończona przez resztę dnia. To nie Twoje emocje, nie musisz tak się czuć. Powiedz „Oddaję te emocje, nie są moje”… to działa. Zajmij się szybko czymś innym i zobaczysz, że poczujesz się lepiej.

Kiedy nie radzimy sobie z tym stanem i czujemy się zmęczone, wypalone i sfrustrowane, co robimy? Natychmiast obwiniamy innych ludzi mówiąc „Znowu ten szef się na mnie wyżywa. Moje dziecko jest takie niewychowane, wykończy mnie kiedyś”….

Zdradzę Wam pewną mądrość ?‍?. Która bardzo pomaga nam, zrzucić ciężar z barek i zacząć oddychać.

Możemy być odpowiedzialne, tylko za to, co z nas wychodzi?:

➡️ Nasze zachowanie
➡️ Nasze słowa
➡️ Nasze myśli
➡️ Nasze emocje

I to moim zdaniem jest obszar, nad którym warto pracować.

Nie mamy odpowiedzialność, za to co się dzieje poza nami?… za:

➡️ rzeczy i sprawy które się dzieją poza nami
➡️ zachowanie dzieci, męża, szefa
➡️ za czyjś nastrój i humor
➡️ niepowodzenia innych

Owszem mamy wpływ i staramy się wychować jak najlepiej nasze dzieci, ale nie możemy być odpowiedzialne za ich zachowanie.

Często jednak unikamy odpowiedzialności, tam gdzie ona jest, mówiąc np.

➡️To nie moja wina, że się tak zachowałam …
➡️ No już mam taki charakter no co zrobić…

Odpowiadajmy za swoje czyny, a nie bierzemy, zachowań innych, na siebie …

Więcej się dowiesz na kursie ZBUDUJ SILNE POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI… Zapraszam Cię do sklepu gdzie dowiesz się więcej o tym wyzwaniu.