W grupie ludzi czujesz się jak ryba w wodzie? Śledzisz zaproszenia na spotkania networkingowe w swoim mieście, chodzisz na każde i zawsze wracasz z garścią wizytówek i nowymi pomysłami?
Świetnie. Networking jest dla Ciebie wartościowym wsparciem w biznesie.

A co zrobić, jeżeli jesteś introwertyczką? Każde spotkanie w większym gronie wywołuje u Ciebie atak paniki? Nie znosisz zatłoczonych wind i wyjazdów integracyjnych? „Small talk” Cię przeraża?

Spotkanie Akademii Przedsiębiorczych Kobiet w Sopocie

Dla Ciebie też mam dobrą wiadomość. Ty również możesz prowadzić networking zgodny z Twoimi umiejętnościami i talentami. Jak to zrobić?

1. ZAWSZE noś przy sobie wizytówki. Nawet jeżeli Ty nie masz odwagi kogoś zaczepić na spotkaniu networkingowym, ktoś może poprosić o Twoją wizytówkę. Trzymaj wizytówki w miejscu, z którego łatwo i szybko je wyjmiesz.

2. Co zrobić, kiedy ktoś wręczył Ci swoją wizytówkę? Nie chowaj jej nerwowo do kieszeni. Spójrz na nią i zatrzymaj na niej przez chwilę wzrok. To pozwoli Ci się uspokoić, a rozmówcy pokaże, że traktujesz go z szacunkiem.

3. „Small talk” to niezobowiązująca rozmowa na dowolny temat. Ucz się „small talk” w bezpiecznym otoczeniu. Rozmawiaj z koleżankami z firmy, z dobrymi sąsiadami i z przyjaciółmi.

4. Stwórz listę bezpiecznych tematów do „small talk”. Zapytaj rozmówcę o pogodę, o sytuację na drodze albo o ulubioną kawę.

5. Zdecydowałaś się na spotkanie networkingowe? Zacznij od spotkań online. Komputer ustaww miejscu, gdzie będziesz czuć się bezpiecznie. Niech nikt Ci nie przeszkadza. Zadbaj o to, żeby było Ci ciepło, przygotuj filiżankę ulubionej herbaty.

6. Jak skutecznie się przedstawić na spotkaniu networkingowym online? Zapisz na kartce kilka zdań o sobie. Naucz się ich na pamięć. Dla pewności połóż kartkę w zasięgu wzroku.

Joanna Kurek i Małgorzata Reiss

7. Introwertyczka na stacjonarnym spotkaniu networkingowym? Podchodź do osób, które stoją samotnie. Jest spora szansa, że to introwertycy lub osoby, które są tutaj po raz pierwszy.

8. Korzystaj z mediów społecznościowych. Komentuj posty osób, z którymi chciałabyś nawiązać relacje biznesowe. Pisz angażujące, wspierające komentarze. To też networking.

9. Pamiętaj, że każda poznana osoba to Twój sukces. Nawet jeżeli na spotkaniu porozmawiasz z jedną lub dwiema osobami, one mogą polecić Twoje usługi twojemu wymarzonemu klientowi.

10. Buduj silne poczucie własnej wartości. Małymi krokami też można iść do przodu.

Networking dla introwertyków to maraton, ale z każdym kolejnym spotkaniem będzie Ci łatwiej.

Zainteresował Cię ten wpis? Zobacz też, dlaczego networkingu nie musisz się obawiać.